Schindler’in Listesi – Schindler’s List Film Konusu: 2. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sında  girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriyeye metal kaplar üretebilmek için bir fabrika kurar. Bu metal fabrikasını kurabilmek için sermayeyi ve iş gücünü Yahudilerden alır. Savaşın ilerleyen dönemlerinde Yahudiler’in gördüğü baskıdan rahatsız olan Schindler onları kurtarabilmek için uzunca bir liste yapar.

Schindler’in Yahudi yardımcısı Itzhak Stern fabrikanın idaresini yürütürken, bir yandan da belgelerde yaptığı değişikliklerle birçok Yahudi’yi Alman savaş gücü için gerekli göstererek, fabrikaya alır ve toplama kamplarına gönderilmekten kurtarır. Fakat sonrasında Yahudiler, Kraków‘un güneyinde inşa edilen Plaszow Toplama Kampına sürülür ve bu sırada Alman askerlerinin yaptıklarını bölgeye hakim bir tepeden izlemeye başlayan Schindler, birçok Yahudi’nin öldürülmesine tanık olur. Fakat, Stern’in de uyarılarıyla, özellikle Plaszow kampının komutanı Amon Göth başta olmak üzere, Alman subaylarıyla işbirliği içinde olmaya devam eder. Fabrika bir yandan kâr amacıyla çalışırken, Schindler bir yandan da mümkün olduğunca çok Yahudi’nin kurtarılması için çabalamaktadır.

Yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı 1993 ABD Yapımı Schindler’in Listesi – Schindler’s List filmi  2. Dünya Savaşı’nda Naziler’in Yahudiler üzerinde yapmış olduğu soykırımı konu alarak 321 Milyon Dolar gişe hasılatı elde etmiştir.  Film Yahudiler ve film eleştirmenleri tarafından çok fazla eleştrilse bile Akademi, Altın Küre, Bafta ve Grammy ödülleri kazanmıştır. Schindler’in Listesi – Schindler’s List  filmi 2004 yılında Amerikan Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek Amerikan Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Trivia: Kırmızılı kız: Schindler’in Listesi – Schindler’s List filmi esas olarak siyah beyaz çekilmiş olmasına rağmen Kraków gettosunun kapatılışı sahnesinde küçük bir kızı göstermek için kırmızı bir palto kullanmıştır. Filmin devamında Schindler onun, sadece üstündeki kırmızı ceket sayesinde tanınabilen ölü bedenini görür.

Spielberg sahnenin, Birleşik Devletler’deki üst düzey devlet adamlarının Holocaust esnasında olanları bilip bunu durdurmak için hiçbir şey yapmamalarını belirtmeyi amaçladığını söyledi. “Bu kırmızı ceket giymiş bir kız kadar barizdi, aşağı doğru yürüyor ama Alman demiryollarını bombalamak için hiçbir şey yapılmıyor. Avrupa Yahudilerinin yok edilmesini … durdurmak için hiçbir şey yapılmıyor.” dedi. “Bu, sahneyi renkli yaparak vermek istediğim mesajdı.” dedi.

Schindler’in Listesi – Schindler’s List filmi IMDB Top 250 Listesi’nde 8.9’luk puanıyla 6. sırada yer almaktadır. 

Vizyon Tarihi: 4 Mart 1994

Yönetmen:  Steven Spielberg

Yapımcı: Branko Lustig, Gerald R. Molen, Steven Spielberg

Senarist:  Eser: Thomas Keneally , Uyarlama: Steven Zaillian

Oyuncular:  Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Malgorzata Gebel, Shmuel Levy, Mark Ivanir, Béatrice Macola, Andrzej Seweryn, Friedrich von Thun, Miri Fabian, Anna Mucha

Müzik: John Williams

Görüntü yönetmeni: Janusz Kaminski

Kurgu: Michael Kahn

Stüdyo: Amblin Entertainment, Universal Pictures

Türü: Dramsavaştarih

Yapım yılı: 1993ABD

Çıkış tarih(ler)i:  ABD: 15 Aralık 1993 , Türkiye: 4 Mart 1994

Süre: 195 dakika

Dil: İngilizceİbraniceAlmancaLehçe

Bütçe: 22 Milyon USD

Hasılat: 321.2 Milyon USD

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here