127 Saat – 127 Hours , 2010 yapımı, başrolünü James Franco’nun üstlendiği, Aron Ralston adlı dağcının başından geçen kazanın anlatıldığı film.  Genç bir dağcı olan Aron Ralston, Utah yakınlarında büyük bir kaya parçasının arasına sıkışır.  5 gün boyunca kolu kayaya sıkılmış, susuz ve aç kalan Aaron, arkadaşlarını, sevgilisini (Clémence Poésy), ailesini ve yolda kazadan tam önce karşılaştığı iki dağcı kızı (Amber Tamblyn ve Kate Mara) hatırlamaktadır. 5 gün boyunca yaralı halde sıkışıp kalma hali ve içsel sorunlarıyla karşılaşmak, aynı zamanda psikolojik savaş vermek zorunda kalan Aaron metrelerce yüksekte kayaya kolu sıkışmış bir vaziyette bu durumundan kurtulmak için arayışını sürdürüp hayat mücadelesi vermek zorunda kalacaktır. Tek çaresi yine kendisidir…

Yanında hiç bir teknolojik aleti olmayan Aron’un sadece dağa çıkmadan önce yerel bir marketten aldığı sadece ucuz çin malı bir çakısı, çok kısıtlı bir miktar yiyeceği ve içeceği mevcuttur. Hayatı için bir çeşit tuzağa dönüşen bu olayda Aron, soğukkanlı olması gereken şoke edici bir çözüm yolu bulur. Zaman geçtikçe kimsenin ondan haberi olmadığını anlayan Aron, son çare olarak kendisini kayadan kurtaracak tek çözümün kolunu kesmesi gerektiğine inanır. Fakat yanında sadece küçük kör bir çakısı olan Aron bunu en iyi şekilde yapmalıdır ve bu karar hayatı için çok büyük önem taşımaktadır, fakat bir insan kendi parçasını nasıl kesebilir ki? Üstelik bu işi hızlı bir şekilde çözüme ulaştıramayacağını bile bile…

Ve Aron’u buradan kurtarabilecek tek şey bir marketten aldığı ve kör bıçağı olan bir çakıdır. Aron tüm risklerin farkındadır, üzerinde bulunan bir ip parçası ile kolunu bağlar ve kan akışını durdurur, çakıyı kendini hapseden kayaya sürterek bileylemeye başlar ve artık son kararını vermiştir, buradan kurtulmanın tek yolu kolunu kesmektir. Aron sonuna kolunu kesmeyi başarmış ve 20 metrelik dik yamaçtan tek eliyle inmeyi başarır ve  yeniden hayata tutunur..

Dinamizmini ve heyecanını hiç kaybetmeyen film, seyirciye daha önce hiç yaşamadıkları ve belkide karşılaşamayacakları bir yolculuğa çıkartırken, hayattaki seçimlerle ilgili sıra dışı bir hikâye sunuyor. 

Film Oscarlı yönetmen Danny Boyle’un ‘Slumdog Millionaire’den sonraki çalışması olmasının yanında Danny Boyle bu filmle birden çok ödüle aday olup en iyi görüntü dalında Oscar ödülüne layık görülmüştür.

Yönetmen: Danny Boyle

Yapımcı: Christian Colson, John Smithson, Danny Boyle, Sharan Kapoor

Oyuncular: James Franco, Kate Mara, Amber Tamblyn, Clémence Poésy

Müzik: A. R. Rahman

Stüdyo: Cloud Eight, Decibel Films, Darlow Smithson Productions, HandMade Films, Film4 Productions

Çıkış tarihi: 18 Şubat 2011

Süre: 94 dakika

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here