12 Öfkeli Adam – 12 Angry Man Filminin Konusu:  Latin Amerikalı genç adam babasını öldürdüğü sebebiyle cinayetle suçlanmaktadır. Babasının öldüğü odada bulunan ve cinayetin işlendiği düşünülen bıçak gencin kaybettiğini öne sürdüğü bıçaktır. Gencin mahkemeye sunduğu savunma çok zayıftır ve olanları duyduklarını söyleyen çok sayıda tanık vardır. Sanık suçlu bulunduğu takdirde idama mahkum edilecektir. Jürinin kararıda pek şaşırtıcı değiltir 12 jüri üyesinden sadece 8 numaralı Jüri Davis (Henry Fonda) suçsuz hükmünde oy vermiştir. .Diğer jüriler ona kararını değiştirmesinde ısrar etmektedir ama tartışmadan kararını değiştirmeyecektir çünkü Davis boş yere masum bir çocuğu ölüme göndermek istememektedir.  Davis (Henry Fonda)  delillerin ikinci dereceden olduğunu ve çocuğun adil bir tartışmayı hakettiğini belirtir. Sorgulamaya, sadece iki cinayet tanığının olmasının güvenilirliği ve kesinliği, cinayette kullanılan bıçağın belirtildiği gibi eşsiz olmaması (cinayette kullanılan bıçağın aynısını cebinden çıkararak diğer üyelere gösterir) ve diğer şüpheli durumları göz önüne alarak başlar.

Sekiz numaralı jüri Davis’in en azılı rakipleri 3. 4. ve 10. jüriler çocuğun bahanesinin berbat olduğunu, cinayet gecesi gittiğini iddia ettiği film hakkında herhangi bir ayrıntı hatırlamadığını ve babasını öldürmek için yeterince motivasyonunun olduğunu düşünürler.  Suçsuz kararını savunanlar çocuğun hafıza eksikliği yaşadığı panik ile açıklanabileceğeni ayrıca tanıklardan yaşlı adamın ilgi çekmeye çalışmış olabileceğini ve diğerinin cinayete gözünde gözlükleri yokken tanık olmuş olabileceği söylerler. Müzakere devam ederken jüri üyeleri de 9., 5., 11., 2., 6., 7., 12., 1., 4., 10., ve son olarak da 3. jüri sırasıyla suçsuz kararına doğru yönelmeye başlarlar.  Sadece bir odada geçen ve sadece konuşma üzerine kurulmuş ve klasikler arasına girmiş Sidney Lumet in başyapıtı, sinema tarihinin en önemli filmlerinden sayılmaktadır.

12 Öfkeli Adam – 12 Angry Man Filmi, Sidney Lumet’in 1957 yılında yönettiği, Reginald Rose’un aynı adlı oyunundan uyarlanan ABD yapımı bir drama filmidir. 12 Öfkeli Adam filmi ayrıca Sidney Lumet’in yönettiği ilk filmdir. 12 Öfkeli Adam filmi Reginald Rose ve Henry Fonda’nın ilk ve tek yapımcılık denemeleridir. Fonda daha sonra bir daha asla yapımcı olmayacağını belirtmiştir.

 Sidney Lumet’in 1957’de yönettiği “12 Angry Men” adlı film,  1960’ta Türkiye’de sinemalarda “12 Öfkeli Adam” adıyla gösterime girmiştir.  12 Öfkeli Adam – 12 Angry Man Filmi IMDB Top 250 Listesinde 8.9 puanla 5. sırada yer almaktadır.

Vizyon Tarihi: 13 Nisan 1957

Yönetmen:  Sidney Lumet

Yapımcı: Henry Fonda, Reginald Rose

Senarist: Reginald Rose

Oyuncular: Henry Fonda, Lee J. Cobb, E. G. Marshall, Martin Balsam, John Fiedler, Jack Klugman

Edward Binns, Jack Warden, Joseph Sweeney, Ed Begley, George Voskovec, Robert Webber

Müzik: Kenyon Hopkins

Görüntü yönetmeni: Boris Kaufman

Kurgu: Carl Lerner

Dağıtıcı: United Artists

Yapım yılı: ABD1957

Çıkış tarih(ler)i: 13 Nisan 1957, ABD

Süre: 96 dk.

Dil: İngilizce

Bütçe: 340.000 USD

12 Öfkeli Adam - 12 Angry Man
12 Öfkeli Adam – 12 Angry Man

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here