Tomb Raider : Maceracı babası Richard Croft’un gittiği keşif gezisinden dönmemesiyle genç Lara Croft’u hayata dair amacını kaybetmiştir. Babasının sahip olduğu küresel ticaret imparatorluğunun başına geçmeyi reddetmiş ve üniversiteye giderken bir yandan da Londra da bir firmada bisikletli kurye olarak çalışmaya başlar. Geçirdiği bisiklet kazasından sonra tutuklandığında babası Richard’ın iş ortağı Ana Miller yanına gelir ve eğer mirası kabul etmezse herşeyin satılacağını söyler. Babasının ofisinde hayatını ve ölümünü araştırırken bulduğu mesaj da babasının efsanevi Yamatai Kraliçesi Himiko’yu araştırdığını öğreniyor fakat mesaj da babası Lara’yı bu konuda uyarıp araştırmalarını yok etmesini ister.

Babasının yok oluşundaki sırrı çözmeye kararlı olan Lara Croft, araştırmaya başlar ve son gittiği yer Japonya’yı ziyaret eder.  Japonya kıyılarında bir yerde bulunan gizemli bir adadaki bir mezar. Birdenbire Lara kendini yalnızca keskin zekası, dirayeti ve inatçı ruhuyla silahlanmış bir halde, dezavantajlı bir durumda olduğu bir maceranın içinde bulur. Lara, bilinmeyene doğru yolculuk ederken, kendi sınırlarının ötesine geçmeyi de öğrenmelidir…

Vizyon Tarihi: 16 Mart 2018

Yönetmen: Roar Uthaug

Yapımcı: Gary Barber, Graham King

Senaryo: Geneva Robertson-Dworet, Alastair Siddons

Hikaye: Evan Daugherty

Oyuncular: Alicia Vikander, Dominic West, Walton Goggins, Daniel Wu, Kristin Scott Thomas, Derek Jacobi, Alexandre Willaume, Vere Tindale, Adrian Collins, Jaime Winstone, Keenan Arrison, Hannah John Kamen, Antonio Aakeel, Nick Frost, Josef Altin, Billy Postlethwaite, Michael Chapman

Müzik: Junkie XL

Görüntü Yönetmeni: George Richmond

Yapımcı Şirketler: Metro-Goldwyn-Mayer, Warner Bros. Pictures, GK Films, Square Enix

Süre: 118 Dakika

Ülke: İngiltere, ABD

Yapım Bütçesi: 106 Milyon USD

Tomb Raider video oyunları, filmler, kitaplar vb.’den oluşan serinin adıdır. İngiliz maceraperest ve arkeolog Lara Croft’un maceralarını konu alır. Serinin yaratıcısı ve tasarımcısı Toby Gard’dır. İlk oyunu 1996 yılında piyasaya sürülen Tomb Raider’ın daha sonra 9 oyunu 2 filmi ve 3 tane de kitabı piyasaya sürülmüştür. Serinin ilk filmlerinde Tomb Raider – Lara Croft karaterini Angelina Jolie canlandırmıştır. Lara Croft: Tomb Raider ve Lara Croft: Tomb Raider: Yaşamın Kaynağı filmleri 2001 yılında çıkmıştır.  Serinin en çok izlenen filmi ise $274,700,000 geliri ile Lara Croft: Tomb Raider oldu.

Tomb Raider oyunundaki Lara Croft karakteri 2006 yılında ‘en başarılı kadın video oyun karakteri’ ünvanıyla Guinness Rekorlar kitabına girmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here