Batman Kara Şövalye – The Dark Knight: Suçlulardan arındırıldıktan yıllar sonra Gotham şehri yeniden tehdit altında kalır. Batman, Teğmen Gordon ve Savcı Harvey Dent bir araya gelerek Gotham şehrinin sokaklarında aniden ortaya çıkan Jokerle huzuru sağlamak için tekrar savaşmak zorundadır. Joker’in dehasıyla baş etmek kolay olmayacak ve Gotham eski karmaşa dolu günlerine geri dönmek üzeredir.

Batman yeniden kurtarıcılığa soyunurken kendi varlığının bulduğu anlamı da sorgulamaya başlar. O aslında suçluların sayısını azaltıyor mudur yoksa çoğaltıyor mudur bunu gerçekten anlamak isteyecektir. Batman ne pahasına olursa olsun Gotham’ı koruyacaktır.

Film Hakkında:

Batman Kara Şövalye – The Dark Knigt Christopher Nolan’ın yönettiği DC Comics’in en başarılı süper kahraman karakterlerinden birisidir. Batman Kara şövalye filmi 2005 yılında çekilen Batman Başlıyor (Batman Begins) filminin devamıdır. Senaryosunu Christopher Nolan ve Jonathan Nolan kardeşler yazmıştır. Film 2008 yılında yılın en iyi film ödülünü kazanırken beraberinde birçok ödül ve adaylık elde etti ve 8 dalda Akademi ödülüne aday gösterildi. Filmin en önemli karakterlerinden Joker – Heath Ledger’in 22 Ocak 2008 tarihinde içtiği ilaçlar sonucunda evinde ölü olarak bulundu. Batman Kara Şövalye filmi Heath Ledger’in ölümünden 6 ay sonra vizyona girdi ve filmdeki Joker karakteri çok beğenildi, Joker rolü ona 81. Akademi Ödülleri’nde ‘En iyi yardımcı erkek oyuncu’ ödülünü kazandırdı. Ödülü Heath Ledger adına annesi Sally Ledger, babası Kim Ledger ve kız kardeşi Kate Ledger aldı.  Film aynı zamanda IMDB Top 250 listesinde 9.0’lık puanıyla 4. sırada yer almaktadır.
Vizyon Tarihi: 25 Temmuz 2008
Yönetmen: Christopher Nolan
Yapımcı: Christopher Nolan, Charles Roven, Emma Thomas
Senarist
Senaryo: 
Christopher Nolan, Jonathan Nolan
Hikâye: David S. Goyer, Christopher Nolan
Yaratıcıları -> Bob Kane, Bill Finger
Oyuncular: Christian Bale, Michael Caine, Heath Ledger, Gary Oldman, Eric Roberts, Aaron Eckhart, Morgan Freeman, Maggie Gyllenhaal, Ron Dean, Anthony Michael Hall,
Müzik: Hans Zimmer, James Newton Howard
Görüntü yönetmeni: Wally Pfister
Kurgu: Lee Smith
Dağıtıcı: Warner Bros.
Cinsi: Sinema filmi
Türü: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu, Fantastik
Yapım yılı: 2008, ABD
Süre: 152 dakika
Bütçe: 185.000.000 $
Hasılat: 1.005 milyar $

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here