Baba2 – The Godfather2, 1972 yılında çekilen ilk filmin devamı niteliğinde, yine yazar Mario Puzo ve yönetmen Francis Ford Coppola’nın yaratıcı ellerinden çıkmış usta işi bir yapım. Film, altı adet Oscar ödülü kazanmıştır. 

Baba2 – The Godfather2 Filminin konusu: Genç Don Corleone Sicilya’dan Amerika’nın New York şehrine yeni göç etmiştir. Ailesinin geçimini sağlayabilmek için çeşitli işlerde çalışır ve yavaş yavaş yükselmeye başlar. 1917 yılında, New York’te şehrin yerel mafyalarından birinin liderini öldürür. Don Michael Corleone bu eyleminden sonra mafya dünyasında inanılmaz bir güce kavuşurken bir yandan da ailesini korumaya çalışmaktadır. Fakat ortaya çıkan yeni olaylar onu hiç yapmak istemediği işleri yapmaya iter. En önemli özelliği zekası iken bir anda suç imparatorluğu yönetecek acımasızlığa ve özgüvene kavuşur.

Genç Corleone, Amerika’ya yeni gelmiştir. 1917 yılında, New York şehri’nin yerel mafyalarından birinin liderini öldürünce saygınlık kazanır ve korkulan biri haline gelir. Fakat tüm bu güç ve saygınlık Don Corleone’ye yalnızlık ve mutsuzluktan başka bir şey getirmeyecektir.

Baba filmi 1972 yılında ilk vizyona girdiğinde öylesine ses getirmişti ki film 6.5 Milyon USD bütçesiyle 245 Milyon USD hasılat elde etmişti. Serinin ikinci filminde de durum neredeyse aynıydı. Yazar Mario Puzo ve Yönetmen Francis Ford Coppola ilk filmi aratmayan yaratıcılıklarıyla Baba2 – The Godfather2 filmiyle de dünyayı kasıp kavurmuş, 13 Milyon USD bütçe ile 193 Milyon USD hasılat elde ederek gişe rekorlarını alt üst etmesinin yanı sıra bu filmle de 6 dalda Oscar Ödülü’nü kazanmıştır. Film ‘En iyi film , En iyi yardımcı erkek oyuncu  ,  En iyi yönetmen, En iyi film müziği, En iyi sanat yönetmeni, En iyi uyarlama senaryo’ ödüllerini kazanmıştır.

BABA – THE GODFATHER FİLMİNİN DETAYLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN 

Vizyon Tarihi: 20 Aralık 1974

Yapımı: 1974 – ABD

Tür: Dram ,  Suç

Süre: 200 Dak.

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Oyuncular: Al Pacino, Robert De Niro, Robert Duvall,  Diane Keaton, John Cazale, Talia Shire, Lee Strasberg, Michael V. Gazzo

Senaryo: Francis Ford Coppola,  Mario Puzo

Yapımcı: Francis Ford Coppola, Gray Frederickson, Fred Roos

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here