Yedi – Seven Filmi Konusu:

Yedi filmi, seri cinayetler işleyen bir katilin peşine düşen iki polis dedektifinin hikayesini anlatıyor. Bir seri katil 7 ölümcül günahı işleyenleri kendi yöntemleriyle öldürme kararı almıştır. Yedi Ölümcül Günahlar şöyle, Hıristiyanlık inançlarına göre Kibir, Açgözlülük, Şehvet Düşkünlüğü,Kıskançlık, Oburluk,Yıkıcılık ve Tembellik’tir. Bu günahların sonucu ölümdür. Ve ölümle yüz yüze gelmekten korkmayanların ensesindedir. İki polis dedektifi bu seri katilin peşindedir ve yakalayabilmek uğruna elinden gelen her yolu yapacaklardır.Sürekli yağmur yağan bir şehir, küf rengi tonlar, karanlık mekanlarda çekilen sahneleri ile sinema klasikleri arasında gösterilmektedir.Bu karanlıklar şehrinin günahlarını bir bir ödeyecek olan seri katiller iki polis dedektifini alt etmeyi başarabilecek mi? En önemlisi ise işlenen günahların bedeli sadece ölüm müdür?
Film, Amerika’da gösterime girdiği hafta 14.000.000 dolar gelir elde etmişti. Yönetmen David Fincher imzalı film,sürükleyici konusu ve oyuncuların performanslarıyla tüm dünyada gişede büyük başarı yakalamıştı. Başrollerde Brad Pitt, Morgan Freeman, Gywneth Paltrow var. En iyi kurgu dalında 1996’da ödüle aday olan film bu ödülü alamamıştı. Özellikle sürpriz ve çarpıcı finali ile şimdiden sinema tarihinde bir klasik olarak yerini aldı. Ve bu klasiği izlemeden geçmeyin.

Yedi ABD’de 100.125.643 $, uluslararası olarak 227.186.216 $ hasılat ile toplam kazancı 327.311.859 $’a ulaşmıştır. Film ABD’de gösterime girdiği ilk hafta 13.949.807 $ gelir elde etmiştir.

IMDB Top 250 Listesinde 8.6 puanla 20. sırada yer almıştır.

Yönetmen: David Fincher
Yapımcı: Andrew Kopelson
Senarist: Andrew Kevin Walker
Oyuncular: Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow, John C. McGinley, Endre Hules, Andrew Kevin Walker ,Daniel Zacapa, Kevin Spacey
Müzik: Howard Shore
Dağıtıcı: New Line Cinema
Cinsi: Gerilim
Türü: Polisiye
Yapım yılı: 1995 ABD
Süre: 127 dakika
Dil: İngilizce
Bütçe: 33 milyon $

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here