Tanrı Kent – City of God Film Konusu:

 

Tanrıkent 2002’nin olay filmlerinden biri. 1960’larda inşa edilmiş ve 80’lerin başında Rio De Janeiro’nun en tehlikeli mahallelerinden birine dönüşmüş, sosyal konutlardan oluşan “Tanrıkent”te organize suçun destansı tarihi. Tamamiyle suç ve çete filmidir. Film 60’larda iki kenar mahalle çocuğunun seçtiği iki ayrı yolu takip etmektedir. Rocket suç dünyasında geçecek bir hayatın gerektirdiği zihniyetten ve fizikten yoksundur. Fotoğrafçı olma hayalleri kurup bunu gerçekleştirmek istemekte ama fotoğraf makinesi alacak parası yoktur. Öte yandan, Küçük Ze çocukluğundan beri tam bir suçlu özellikleri taşımakta olup, acımasız, akıllı, hırslı ve azimlidir. Küçük yaşta planladığı bir genelev soygunu sırasında öldürmenin tadını alır ve bundan haz almaya başlar, gün geçtikçe bu konudaki iştahı giderek artar. 70’lerde Ze, sakin ve becerikli Bee’nin desteğiyle, favela’nın (mahallenin) uyuşturucu ticareti üzerindeki kontrolünü sağlamlaştırır. 80’lerin başlarında “Tanrıkent”i çetelerarası savaş sarar ve amansız genç suçlulardan oluşan yeni bir kuşak çıkıp “eskilerin” yerini almaya çalışırken, artık bir fotoğraf makinesine sahip olan Rocket, onu bu bitmek tükenmek bilmez katliam döngüsünü belgelemede kullanır.Rio De Janerio’nun suç dolu gecekondu mahallelerinden geçen, izleyiciyi altüst eden bir film. Filmi izlerken belki sizlerde suçlu gibi hissedip düşüneceksiniz. Ama Küçük Ze’nin yaşamında olup biteni gördükten sonra kendinizi onun yerine koyabilirsiniz.

IMDB Top 250 Listesinde 8.6 puanla 21. sırada yer almıştır.

Yönetmen: Fernando Meirelles,Kátia Lund
Yapımcı: Andrea Barata Ribeiro, Mauricio Andrade Ramos
Senarist: Bráulio Mantovani
Oyuncular: Alexandre Rodrigues,Leandro Firmino,Phellipe Haagensen, Seu Jorge,Matheus Nachtergaele, Douglas Silva, Jonathan Haagensen, Alice Braga, Roberta Rodrigues
Müzik: Ed Cortês
Görüntü yönetmeni: César Charlone
Kurgu: Daniel Rezende
Dağıtıcı: Miramax Films (ABD)
Türü: Dram, suç
Yapım yılı: 2002
Çıkış tarihi: 18 Mayıs 2002
Süre: 130 dakika
Ülke: Brezilya
Dil: Portekizce
Bütçe: $3,3 milyon
Hasılat: $28,7 milyon
Diğer adları: Tanrı Kent(Türkiye) ,City of God (ABD, İngiltere) ,La Cité de Dieu (Fransa),Città di Dio (İtalya),Ciudad de Dios (İspanya), God’s Town (Uluslararası ad)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here