Sıkı Dostlar Film Konusu:

Sıkı Dostlar’da, Henry Hill adında bir gangster, Jimmy Conway ve Tommy De Vito adlı iki arkadaşıyla kafa kafaya verip birlikte bir soygun yapmaya kalkarlar. Gözleri her zaman daha yukarda olan iki arkadaş soyguna katılan diğer üyeleri öldürür ve mafya içinde git gide bir yükselme söz konusu olur. . Gangster çetesi içinde alışılmışın dışında hiyerarşik bir yapılanma vardır bu durum Henry’i beklentisinin dışında olumsuz olarak etkilemiştir ve bu konuda birşeyler yapmalı ve bu düzeni kendi aleyhi adına yok etmeliydi. Büyük usta Martin Scorsese’nin başyapıtlarından biri olan Goodfellas, 1991 yılında 6 dalda Oscar’a aday gösterilmiş, en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Joe Pesci’ye ödül kazandırmıştı.Bu film gerçek bir hikayeden alınmıştır… Bu Gansgter çetesi içersinde ki hiyerarşik yapılanma devam edecek mi yoksa Henry bu konu hakkında gerekli ağırlığını ortaya koyup çetenin lideri olma konusunda azim ve istikrara ulaşabilecek midir? Sıkı dostlar uzun soluklu bir çete filmidir. İzlerken soluğunuzu ve kalp atışlarınızı kontrol etmeniz gereken sahneler olabilir. iyi seyirler dileriz.

IMDB Top 250 Listesinde 8.6 puanla 17. sırada yer almıştır.

Orijinal İsmi: Goodfellas
Yönetmen: Martin Scorsese
Yapımcı: Irwin Winkler
Senarist: Nicholas Pileggi , Martin Scorsese
Oyuncular: Ray Liotta, Robert De Niro ,Joe Pesci ,Lorraine Bracco ,Paul Sorvino,Frank Sivero ,Frank Vincent,Tony Darrow,Mike Starr,Chuck Low,Frank DiLeo,Johnny Williams,Samuel L. Jackson,Frank Adonis,Catherine Scorsese,Gina Mastrogiacomo
Görüntü yönetmeni: Michael Ballhaus
Kurgu: Thelma Schoonmaker
Dağıtıcı: Warner Bros.
Yapım yılı: 1990
Süre: 145 dakika
Ülke: ABD
Dil: İngilizce – İtalyanca
Tür: Polisiye, Mahkeme

Film 6 farklı dalda Oscar’a aday gösterilmiş, en iyi yardımcı aktör dalında Joe Pesci ödül almıştır. Ayrıca BAFTA Ödüllerinde iyi film ödülünü almıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here